TESAK PERŞEMBE EDEBİYAT KONUŞMALARI - ŞUBAT 2019

Tarih

Salon

Saat

28.02.2019

Sanat Kütüphanesi

18:30

.
TESAK PERŞEMBE EDEBİYAT KONUŞMALARI
7, 14, 21, 28 Şubat 2019 - Her Perşembe 18:30
  
  
7 Şubat 18:30
Erkan Irmak: Salinger, Holden ve “Çavdar Tarlasında Çocuklar”
 
“Sakın kimseye bir şey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra” diyor Holden Caulfield “Çavdar Tarlasında Çocuklar”ın sonunda. Bize anlattıklarıyla yalnızca 20. yüzyıl Amerikan edebiyatının değil, dünya edebiyat tarihinin en bilinen ve ikonik karakterlerinden biri olmayı başaran Holden’ı, yaratıcısı Salinger’ı ve Çavdar Tarlasında Çocuklar”ı Erkan Irmak’tan dinleyeceğiz. Nâzım Hikmet Üzerine yazdığı yüksek lisans teziyle 2009 Memet Fuat Eleştiri/İnceleme Ödülü’ne ve bu tezden kitaplaştırılmış “Kayıp Destan’ın İzinde” adlı çalışmasıyla 2011 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Irmak, İstanbul Şehir Üniversitesi’nde “Yaratıcı Okuma ve Yazma” dersleri vermeyi sürdürüyor.
 
 
14 Şubat 18:30
Prof. Dr. Emel Kefeli: Siyasi, Edebî Kimliği ve Türkçeye Tercümeleriyle: Ölümünün 150. Yılında Lamartine
  
“İstanbul âşığı” ve “Türk dostu” olarak bilinen, “Doğuya Seyahat”, “Doğuya Yeni Seyahat” ve “Türkiye Tarihi” gibi eserlerin yazarı Fransız devlet adamı, diplomat, şair ve yazar Alphonse de Lamartine üzerine düzenlenen bu söyleşinin konuğu Fransız ve yeni Türk edebiyatı ile karşılaştırmalı edebiyat alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Emel Kefeli.
  
  
21 Şubat 18:30
Asuman Kafaoğlu-Büke: Shakespeare ve Çağlar Boyunca Hırçın Kızlar
   
William Shakespeare, kendisi de oyunculuktan geldiği için olsa gerek,sahnede oyunculara esneklik tanıyan kahramanlar yaratır. Örneğin erken dönem komedilerinden “Hırçın Kız” Kate’i yıllar içinde farklı oyuncular çok farklı şekillerde yorumlamıştır. Edebiyat araştırmacısı ve eleştirmen Asuman Kafaoğlu-Büke, bu söyleşide hem Shakespeare’in oyunundan ve kadının sosyal konumundaki değişimlerden hem de “Hırçın Kız”ın sahne üzerindeki farklı yorumlarından söz edecek.
   
   
28 Şubat 18:30
Sabri Koz: Yeni Bulgular ve Yayınlar Işığında II: Dadaloğlu
  
Halk edebiyatı araştırmacısı, eğitimci, editör Sabri Koz, 1960’lı yıllarda başlayan okuma, araştırma, öğrenme ve yazma hevesiyle edebiyat, çocuk edebiyatı, folklor ve halk edebiyatı üzerine bine yakın makale ve ansiklopedi maddesine, elli kadar da kitaba imza attı; özellikle Yapı Kredi Yayınları bünyesinde çok sayıda kitabın değişik katkılarla editörlüğünü yaptı. Ülkemizin önde gelen halkbilimi ve halk edebiyatı araştırmacılarından Sabri Koz, TESAK’ta gerçekleşecek üç söyleşilik “Halk Edebiyatı” dizisinin ikincisinde yiğit ve coşkulu sesli 19. yüzyıl halk ozanımız Dadaloğlu üzerine konuşacak.
 
   
  
 
 
TESAK Konferans Salonu, 120 kişilik yer sayısıyla sınırlıdır.
Tüm etkinlikler ücretsizdir.