TESAK PERŞAMBE EDEBİYAT KONUŞMALARI -NİSAN 2019

Tarih

Salon

Saat

25.04.2019

Sanat Kütüphanesi

18:30

.
TESAK PERŞEMBE EDEBİYAT KONUŞMALARI
 
 
04, 11, 18, 25 Nisan 2019 - Her Perşembe 18:30
 
 
 
 
04 Nisan Perşembe 18:30
 
Beliz Güçbilmez: Kurmaca Dünya ve Metinlerarasılık
 
 
Tom Stoppard “Hamlet”i iki minör karakterin, Rosencrantz ve Guildenstern’ün gözünden anlattığında; Ian McEwan “Fındık Kabuğu”nu bir “Hamlet” yeniden yazımı olarak polisiyeye çevirdiğinde ya da “Azınlık Raporu” filmi Sofokles’in “Kral Oidipus”una dayandığında bu yeni kurmacalar ile orijinal kurmacalar arasında nasıl bir metinlerarası ilişkiden söz edebiliriz? Bir sanat yapıtı dünyayı değil de başka sanat yapıtlarını referans aldığında nasıl konumlandırılabilir? Tiyatrobilimci, dramaturg, yazar Beliz Güçbilmez’in konuşması bu soruları irdeleyecek.
 
 
11 Nisan Perşembe 18:30
 
Oğuz Demiralp: Octavio Paz ve Meksika Edebiyatı
 
 

Oğuz Demiralp’i Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Pamuk, Walter Benjamin, Sadık Hidayet gibi Türk ve dünya yazın devleri üzerine kaleme aldığı monografik ve eleştirel denemeleriyle tanıyoruz. Türkiye’nin Meksika Büyükelçisi olarak sürdürdüğü diplomatik görevi nedeniyle 2014-17 arasında Meksika’da yaşayan Demiralp, bu süreçte Meksika edebiyatını keşfe çıktı. Demiralp’in söyleşisi; tıpkı Türkiye gibi derin tarihsel ve toplumsal yaraları olan Meksika, Meksika edebiyatı ve 20. yüzyılın en büyük Latin Amerikalı şair-yazarlarından Octavio Paz üzerine

 
 
18 Nisan Perşembe 18:30
 
Jale Özata Dirlikyapan: Ayhan Geçgin'i Tanpınar'la Birlikte Okumak: Modern Yüce/Postmodern Yüce
 
 
Türk edebiyatında 50 Kuşağı’nın öykücülüğünü incelediği “Kabuğunu Kıran Hikâye” adlı kitabıyla 2011 Memet Fuat Eleştiri/İnceleme Ödülü’nü kazanan Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi, edebiyat araştırmacısı Jale Özata Dirlikyapan modern Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Tanpınar’la genç romancılarımızdan Ayhan Geçgin’in edebiyatını karşılaştıracak. Geçgin’in Tanpınar’la kurduğu ilişkiyi, benzerlik üzerinde yükselen, o benzerlik sayesinde görünür olan farkı, “yüce duygusu” bağlamında gösterecek; Tanpınar ile Geçgin’in “karşılaştırılabilir” iki yazar olarak birbirlerini derinden çeken ve aynı anda iten edebi kavrayışlarını tartışacak.
 
 
25 Nisan Perşembe 18:30
 
Sabri Koz: Yeni Bulgular ve Yayınlar Işığında III: Türkçe Söyleyen Ermeni ve Karamanlı Halk Şairleri
 
 
Halk edebiyatı araştırmacısı, eğitimci, editör Sabri Koz, 1960’lı yıllarda başlayan okuma, araştırma, öğrenme ve yazma hevesiyle edebiyat, çocuk edebiyatı, folklor ve halk edebiyatı üzerine bine yakın makale ve ansiklopedi maddesine, elli kadar da kitaba imza attı; özellikle Yapı Kredi Yayınları bünyesinde çok sayıda kitabın değişik katkılarla editörlüğünü yaptı. Ülkemizin önde gelen halkbilimi ve halk edebiyatı araştırmacılarından Sabri Koz, TESAK’ta gerçekleşecek üç söyleşilik “Halk Edebiyatı” dizisinin sonuncusunda “Türkçe Söyleyen Ermeni ve Karamanlı Halk Şairleri” üzerine konuşacak.
 
 
 

 

TESAK Konferans Salonu, 120 kişilik yer sayısıyla sınırlıdır.
Tüm etkinlikler ücretsizdir.