FELSEFE AÇISINDAN ÖZNE

Tarih

Salon

Saat

27.04.2019

Sanat Kütüphanesi

10:00

.
FELSEFE AÇISINDAN ÖZNE
 
Kadıköy Belediyesi-İMEV-Maltepe Üniversitesi
 
(6, 13, 27 Nisan)

 

 

06 Nisan Cumartesi 10:00-12:00

 

Prof. Dr. Betül Çotuksöken: İnsan-Ontolojisinde Özne

Maltepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nün Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Marmara Eğitim Vakfı’yla (İMEV) birlikte düzenlediği geleneksel Felsefe Söyleşileri bu yıl 19. kez felsefe-severleri buluşturuyor. Her şeyi cesaretle konu edinen felsefi düşünme ve felsefi nesneleştirme/bilme biçimi bu kez “özne”ye yöneliyor. Söyleşilerin ilk konuğu Prof. Dr. Betül Çotuksöken, “İnsan-Ontolojisinde Özne” başlıklı konuşmasıyla TESAK’ta bizlerle olacak.

 

 

13 Nisan Cumartesi 10:00-12:00

 

Dr. Bergen Coşkun Özüaydın: Tarihsel Öznenin Bunalımı

 

Felsefe tarihine özne-nesne ilişkilerinin tarihi olarak bakabiliriz. Özne hem ontolojik, hem epistemolojik, hem de etik boyutta öne çıkıyor. Ancak bu öne çıkışta tarihsel ve tarihüstü olana yönelim iki ana doğrultu olarak belirginlik kazanıyor. Maltepe Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Dr. Bergen Coşkun Özüaydın, “Tarihsel Öznenin Bunalımı” başlıklı konuşmasında bu konuya ışık tutacak.

 

 

27 Nisan Cumartesi 10:00-12:00

 

Doç. Dr. Güncel Önkal: Kentteki Özne

 

 

Maltepe Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Güncel Önkal, Maltepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nün Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Marmara Eğitim Vakfı’yla (İMEV) birlikte düzenlediği Felsefe Söyleşileri’nin üçüncü konuğu. Önkal’ın “Kentteki Özne” başlıklı konuşması; insanın düşünme, bilme ve eyleme öznesi olarak kendi yaşam alanı olan kentle kurduğu ilişki üzerine.

 
 
 

 

TESAK Konferans Salonu, 120 kişilik yer sayısıyla sınırlıdır.
Tüm etkinlikler ücretsizdir.