PERŞEMBE EDEBİYAT KONUŞMALARI

Tarih

Salon

Saat

28.11.2019

Sanat Kütüphanesi

18:00

.
PERŞEMBE EDEBİYAT KONUŞMALARI
7, 14, 21, 28 Kasım 18:00 / TESAK Konferans Salonu
 
 
Yüz Yüze Edebiyat: Selim İleri-Seval Şahin
7 Kasım 18.00
19 yaşında yayımlanan ilk kitabı “Cumartesi Yalnızlığı”nın ardından elli yılı aşkın edebiyat hayatında onlarca roman, öykü, senaryo ve deneme kaleme alan ve birçok edebiyat ödülüne layık görülen Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından Selim İleri ile MSGSÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi, yazar ve edebiyat araştırmacısı Seval Şahin TESAK Perşembe Edebiyat Konuşmaları’nın ilk konukları. Selim İleri ve Seval Şahin’in keyifli sohbetiyle "Yüz Yüze Edebiyat” söyleşisine davetlisiniz.
 
Mehmet Tekin: Doğumunun 120. Yılında Peyami Safa
14 Kasım 18.00
“Dokuzuncu Hariciye Koğuşu”, “Fatih Harbiye”, “Matmazel Noraliya’nın Koltuğu” gibi eserleriyle Türk edebiyatının önde gelen roman yazarlarından; “Server Bedi” takma adıyla yazdığı popüler romanlarda ünlü Cingöz Recai tiplemesinin yaratıcısı ve döneminin önemli gazete yazarı Peyami Safa 120 yaşında. “Roman Sanatı”, “Romancı Yönüyle Peyami Safa”, “Romancı Yönüyle Orhan Pamuk ve Yeni Hayat”, “Doğumunun 100. Yılında Tarık Buğra” adlı araştırmaları ile Cemil Meriç, Peyami Safa ve Tarık Buğra’nın söyleşilerini derlediği kitaplarıyla tanıdığımız İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Tekin her yönüyle Peyami Safa’yı anlatacak.
 
Afşar Timuçin: Edebiyattaki Felsefe, Felsefedeki Edebiyat
21 Kasım 18.00
Genel kanı felsefe alanı ile edebiyat alanının -ya da daha genel olarak sanat alanının- apayrı iki dünya olduğudur, buna göre birinden birine geçiş düşünülemez. Oysa yakından baktığımızda kültürün üç alanı; felsefe, bilim ve sanat birbirleriyle etkileşen alanlardır, yöntemleri ayrı da olsa konuları ortaktır, üçü de insan araştırması yaparlar. Önemli olan bu alanları birbirinden ayırmak değil, tersine birinin öbüründen alabildiğine yararlanmasını sağlamaktır. Kocaeli Üniversitesi Felsefe Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Afşar Timuçin, konuşmasında, felsefenin edebiyatla ve edebiyatın felsefeyle yakın ilişkileri üzerinde duracak.
 
 
Hilmi Tezgör: Edebiyat ve Müzik: Leonard Cohen'in Son Defterleri
28 Kasım 18.00
Müzik ile edebiyatın kadim dostluğu, Amerikalı müzisyen/şair Bob Dylan’ın üç yıl önce Nobel Edebiyat Ödülü’nü almasıyla tekrar gündeme gelmişti. Söz yazarlığı, şiir ve müzik ilişkisi deyince akla gelen en önemli ve en çok sevilen isimlerden biri de Leonard Cohen, hiç kuşkusuz. “Şarkıdaki Şiir” kitabının yazarı edebiyatçı/akademisyen Hilmi Tezgör, Kanadalı ozan şarkıcı Leonard Cohen’in ölümünden sonra yayımlanan ve geride kalan defterlerindeki şiir, metin ve çizimleri bir araya getiren kitabı “The Flame”den yola çıkarak hem Cohen’in ozan kimliğine, hem de müzik ile edebiyatın ilişkisine odaklanacak.
 
 
 
TESAK Konferans Salonu, 120 kişilik yer sayısıyla sınırlıdır.
Tüm etkinlikler ücretsizdir.